Všeobecné informace o ozonoterapii
Ozón
Ozón je plyn skládající se ze tří atomů kyslíku. Jeho chemická značka je O3. Ozón je velmi silný oxidant [2] a používá se jako chemicky čistý dezinfekční prostředek. Vyznačuje se charakteristickým zápachem, respektive vůní, jakou můžeme cítit ve vzduchu po typické letní bouřce. Lidský čich je na tuto vůni citlivý a je proto schopen zaregistrovat neškodné koncentrace tohoto plynu ve vzduchu. Podle článku na webu dentalcare.cz je to jeden z nejsilnějších a nejúčinnějších oxidačních prostředků – jeho sterilizační efekt je podle článku 3500x účinnější než při použití chlóru [3].
Ozón v medicíně
Rozvoj této metody probíhá více než 100 let.Poprvé byl ozón popsán Martinusem van Marumem (1750 – 1837), holandským učencem, který při svých pokusech s elektrostatickou elektřinou na strojích roku 1785 popsal tzv. „vůni elektřiny „, která vzniká kolem elektrických strojů, pravděpodobně vlivem jejich jiskření. V roce 1857 Werner von Siemens sestrojil přístroj, s jehož pomocí lze ozón vyrábět. Podle něj nazvaná trubice (Siemensova trubice) pracuje na principu tichého elektrického výboje [3].
Ozón je toxický pro živé organizmy, používá se zejména k dezinfekci pitné vody.[4] Je-li správně použit (vhodná koncentrace) působení na téměř všechny [zdroj?] známé bakterie, viry a jiné mikroorganizmy. Ozón se rozkládá na kyslík za produkce toxických volných radikálů s poměrně krátkým poločasem.
Ozonoterapie se využívá v lékařské praxi např. při léčbě akné, poruch prokrvení, virových, bakteriálních a mykotických infekcí nebo k aktivaci imunitního systému.
Ozonová voda, kterou si jednoduše připravíte pomocí ozonového generátoru se používá k pitným kůrám a výplachům a obkladům. Aktivně dezinfikuje a rpokrvuje postižená místa.
Ozón ve stomatologii
Ozónová terapie umožňuje ošetřit zubní kaz lokalizovaný pouze ve sklovině, údajně není třeba jeho mechanické odststranění, pomocí přístroje generujícího ozón je možné eliminovat bakterie kazivého ložiska [6].
Princip léčby zubního kazu ozonoterapií
Přístroj (generátor ozónu) nejprve změní kyslík v ozón [7]. Vzniklý ozón je čerpán kanylou a násadcem se speciální těsnící kapnou (čepičkou) na poškozené místo zubu, které je utěsněno proti přístupu vzduchu. Při ošetření ozónem lékař nevrtá, na konci kanyly, kterou přiloží na ošetřovanou plochu totiž není jehla, ale malá silikonová kapna těsnící pracovní pole ozónu, přes níž se dostane ke kazu vysoce koncentrovaný ozón. Následně přidržuje zubní lékař koncovku na zubu po dobu cca 20 sekund. MUDr. Edita Hvězdová tvrdí, že ozón proniká až do hloubky 3 milimetry v zubní tkáni [8]. Pak je ozón vzniklý pod tlakem odčerpán zpět a opět přeměněn v kyslík. Pacient i lékař během ošetření dýchají normální vzduch bez ozónu. Poškozený zub je tím bezbolestně zbaven kazu. Díky remineralizaci, která se na povrchu zubu samovolně odehrává, dochází během 4-12 týdnů k opětovnému ztvrdnutí skloviny.[zdroj?]
Při ošetření tímto způsobem není potřeba injekce nebo jiné formy lokální anestézie. Ozón při této aplikacinemá žádné vedlejší účinky.[zdroj?] Celý proces úspěšné remineralizace (ztvrdnutí) skloviny je možné aktivně urychlit používáním speciální zubní pasty, ústní vody a spreje, tedy pomůcek určených pacientům ošetřeným ozónem.[zdroj?]
Další užití ozonoterapie
Ozon v alternativní medicíně
Podle Skeptického slovníku má ozonoterapie charakter panacey (všeléku), je nabízena k terapii celá řady stavu.[9] Jedná se například o následující choroby:
_________
zdroj: wikipedia
Ozonoterapie doma:
Ozonoterapie v domácím prostředí představuje péči o zdraví za pomocí minimální námahy uživatele. Ozonový generátor generující ozon Vám umožní několik procedur, které vedou ke zlepšení zdraví, posílení imunitního systému a možnosti léčby některých onemocnění.
K ozonoterapii lze využít jak plynný ozon, tak ozonem nasycenou vodu. Pro pochopení možných aplikací je potřeba si uvědomit proces, jakým ozon funguje.
V první fázi ozon lokálně dezinfikuje, v druhé fázi ozon prokysličuje – samotným rozpadem na kyslík dochází k tvorbě velkého množství kyslíku. Tyto dva procesy jsou nutné a velmi příznivé pro obnovu poraněné pokožky a revitalizaci organismu.
Procedury lze tedy využít k léčbě dermatologických problémů a virových onemocnění – záněty, poranění pokožky – opary, impetigo, pooperační jizvy, bércové vředy, virová a mykotická onemocnění. Ozon neaplikujte na čerstvá poranění – mohlo by dojít k inicializaci krvácení.
Formy aplikace – používá se nízkých koncentrací:
Inhalace nedoporučujeme! Tato aplikace ale patří do rukou lékaře. Ozon je třeba aplikovat v dávkách pod 0,025PPM.
Léčba ozonovou vodou:
2.foto > Po 3 dnech razantní zlepšení stavu, nekrotická zahnisaná kůže se odloupla a ozon aktivně působi proti infekci. Další postup léčby byl stejný.
3. foto > po týdenní plikaci se prst vyhojuje a zánět ustupuje.
Aplikace ozonu byla v tomto případě na mítě a nechceme ani pomýšlet, co by se stalo pokud by léčba probíhala dále pomocí klasické medicíny.
V mnoha případech je vhodné kombinovat s ATB aby vnitřní zánět nepostupoval dále do těla.
Závěr této zkušenosti: ozonová voda je při léčbě infekčních poranění kůže jedna z nejlepších pomůcek.
Pozor při vysokých dávkách způsobuje plynný ozon bolesti hlavy, poleptání sliznic, dusivý kašel ! Při všech léčebných aplikacích dbejte na to, aby jste ozon nevdechovali! Ozon snižuje kapacitu plic a poškozuje je!
Vhodné je používat ozonovou vodu, nebo aplikaci plynmného ozonu lokálně tak, aby jste ho nevdechovali. Hygienický limit ozonu ve vzduchu je 0,05ppm.
Obecně platí pravidlo začínat s malými dávkami a sledovat vlastní odezvu na terapii.
Výše uvedený popis není návodem k použití jednotlivých zařízení. Je to dáno aktuální dobou a platnými normami, kde se musí výrobce chránit vůči zneužití. Proto zde ani v návodu nenaleznete doslovný popis, jak nejlépe ozonoterapii využít doma. Dle aktuálního stavu vědy je ozon především prezentován jako toxický plyn – nikoli jako levně dostupná dezinfekce . Toxicita nastává při dávkách a koncentracích nad 0,05ppm. Ozon je pro člověka nebezpečný hlavně v plynném stavu. Jeho využití při ozonoterapii je tedy zvláště vhodné pomocí ozonové vody. Pro přípravu ozonové vody můžete použít přístroje Fortezon 400, Profizon 7G, Profizon – X. Výstupní koncentrace ozonu ze zařízení je v řádu desítek až stovek ppm dle výkonu a okolního prostředí. Přístroje je tedy třeba používat s nejvyšší opatrností tak, aby nedošlo k nadýchání ozonu.